10 Mar

Wendre

Symbole dotyczące konserwacji pościeli

Na opakowaniach oraz metkach produktów tekstylnych znajdują się różnego rodzaju oznaczenia. Symbole te informują, jak należy dbać o daną kołdrę czy poduszkę – wskazują m.in. temperaturę prania czy sposób suszenia. Firma Wendre, jeden z europejskich liderów w produkcji kołder i poduszek, przygotowała krótki przewodnik, który wyjaśnia oznaczenia umieszczane na etykietach tekstyliów. Symbole występujące na etykietach można podzielić na trzy podstawowe grupy: znaki odnoszące się do prania (w tym czyszczenia chemicznego i wybielania), suszenia oraz prasowania. Wszystkie znaki przedstawione poniżej są zgodne z najnowszą normą obowiązującą w Unii Europejskiej – EN ISO 3758:2012.

Symbole dotyczące prania:

 Symbole dotyczące prasowania:

Symbol prasowania to żelazko. Jeśli w środku ma narysowaną jedną kropkę, to znaczy, że należy prasować w niskiej temperaturze (max.110oC), jeśli dwie kropki – w średniej temperaturze (max.150oC), a jeśli trzy kropki – w wysokiej temperaturze (max.200oC). Natomiast jeśli żelazko jest przekreślone to kołdry czy poduszki nie należy prasować w ogóle. Przykład – jak prawidłowo odczytać etykietę? Poniżej została zamieszczona przykładowa etykieta, która znajduje się na opakowaniu kołdry Wendre. Po lewej stronie znajdują się omówione powyżej symbole.

 

W programie dla tkanin delikatnych, jeśli takie kreski są dwie to zalecenie jest pranie w programie dla tkanin bardzo delikatnych. Ręka zanurzona w balii to znak, że produkt powinno się prać ręcznie, a przekreślenie całego symbolu wskazuje, że danej rzeczy nie należy prać. Mniej intuicyjne są oznaczenia dotyczące wybielania czy czyszczenia chemicznego. Trójkąt oznacza, że kołdra czy poduszka może być wybielana, a przekreślony trójkąt, że wybielanie jest niewskazane. Z kolei przekreślone kółko to znak, że dany produkt nie powinien być czyszczony chemicznie.

Symbole dotyczące suszenia

Znaki, które wskazują, jak suszyć produkt również można odczytać intuicyjnie. Kwadraty z pionowymi bądź poziomymi kreskami w środku przypominają nieco sznur i suszarkę na pranie. Jeśli linie są pionowe to należy suszyć w pozycji pionowej, jeśli poziome to w poziomej, na płasko. Jedna kreska w kwadracie to suszenie bez ociekania, a dwie z ociekaniem. Natomiast kółko w kwadracie to znak suszarki automatycznej, bębnowej. Jeżeli w środku znajdują się dwie kropki to daną rzecz należy suszyć w temperaturze normalnej (temp. wyjściowa max.80oC), a jeśli jedna kropka to w temperaturze niskiej (temp. wyjściowa max.60oC). Przekreślone kółko w kwadracie oznacza, że kołdry czy poduszki nie wolno suszyć w suszarce automatycznej