ekologicznie

07 Lip

Wendre

Recyklowane włókno HCS. Ekologiczne rozwiązania w produkcji kołder i poduszek.

Wykorzystywanie materiałów pochodzących z recyklingu czy ograniczanie zużycia energii i odpadów to podstawowe sposoby na produkowanie tekstyliów zgodnie z zasadami dbania
o środowisko. Wendre, jeden z europejskich liderów
w produkcji kołder i poduszek, kieruje się pro-ekologicznym podejściem w produkcji tekstyliów sypialnianych.

Wendre opiera się na trzech podstawowych filarach. Po pierwsze jest to szacunek do pracowników, po drugie dbałość o jak najlepszą jakość wytwarzanych produktów i po trzecie troska o środowisko naturalne.

Wykorzystywanie recyklowanych materiałów

Niektóre wypełnienia  kołder i poduszek Wendre produkowane są z recyklowanych włókien HCS, czyli karbowanych i sprężystych włókien poliestrowych z domieszką silikonu. Włókna recyklowane mają takie same właściwości jak zwykłe HCS, zostały jednak wyprodukowane w ekologiczny sposób. Powstały z wykorzystania granulatu z przetworzonych butelek PET. Plastikowe butelki zostały więc ponownie wykorzystane, ale w innej formie.

Ograniczenie produkcji odpadów i zużycia energii

W procesie produkcji nowoczesne systemy w polskiej fabryce Wendre pozwalają na ponowne wykorzystanie ok. 95 procent ścinek tekstylnych. Wendre w swoich fabrykach używa rozwiązań, które pozwalają zaoszczędzić energię niezbędną do ich ogrzewania. Urządzenia, które do tego służą zostały dobrane pod względem jak najmniejszego pobierania mocy. Zużycie energii minimalizują również inteligentne systemy grzewcze i oświetleniowe, a monitoring głównych źródeł poboru mocy pozwala opracować optymalne cykle pracy.

Certyfikaty potwierdzające jakość produktów i usług

Norma ISO 14001 jest potwierdzeniem wysokich standardów ochrony środowiska przestrzeganych przez firmę Wendre. Norma a to zbiór przepisów, które dotyczą Systemu Zarządzania Środowiskowego
w przedsiębiorstwach i instytucjach. Wendre od 2005 roku działa zgodnie z zasadami wyznaczanymi przez ISO 14001. Jeszcze wcześniej, w roku 2000 firma wdrożyła działania zgodne z normą
ISO 9001, która określa podstawowe wymagania w zakresie międzynarodowych standardów systemów zarządzania jakością.

Kołdry i poduszki Wendre posiadają również certyfikat przyznawany przez międzynarodowe stowarzyszenie OEKO TEX „Tekstylia Godne Zaufania”. Etykieta z napisem „TEKSTYLIA GODNE ZAUFANIA zbadane na substancje szkodliwe według OEKO TEX Standard 100” potwierdza, że dany produkt został przebadany pod kątem 100 parametrów istotnych dla szkodliwości zdrowia i w badaniu uzyskał wynik pozytywny. Produkty z tym oznaczeniem są wolne od substancji szkodliwych takich jak metale ciężkie czy rakotwórcze barwniki azowe.

Od najbliższego półrocza produkty Wendre zostaną oznaczone certyfikatem GLS (Global Recycled Standard) który został opracowany przez Textille Exchange dla globalnych wyrobów włókienniczych wykonanych z surowców wtórnych. Certyfikat to potwierdzenie stosowania zasad etycznego handlu oraz zrównoważonych produkcyjnych.

W Polsce kołdry i poduszki Wendre można kupić w największych sklepach sieciowych m.in. Carrefour, Selgros, Auchan, E.Leclerc, Makro, Biedronka oraz w punktach sprzedaży tradycyjnej.